A gördülőcipők mellett természetesen sok egyéb fajta cipőt szeretek. Akik rendszeres olvasók, tudják, hogy relatíve sokat szoktam foglalkozni a futócipőkkel, illetve a minimalista edzőcipőkkel is. Legutóbb a Reebok ZigNano Ignite-ról írtam részletesebben. Az általános edzőcipők közül lassan három éve teszteltem a Reebok EasyTone-t, ami akkoriban nagyon felkapott volt, de mint tudjuk azóta csődbe ment az EasyTone márka. Az Enquist és a Joyssy kapcsán a gyermekcipők is szóba szoktak kerülni, és most megint ezekről lesz szó.
Sokan talán nem is tudják mennyire fontos, hogy a gyermekek lábaival időben foglalkozzunk. Ahogy a régi röntgenes mondás tartja: a gyermekek nem kicsi felnőttek! A gyermekek lába alapvetően különbözik a felnőttétől. Meglepő lehet, de a gyermekek lába még lapos! Boltozatai még nem alakultak ki, és nagyobb zsírpárnákkal is vannak ellátva. Ahogy a gyermek nő, és lekezd járni a zsírt felváltják az egyre erősödő izmok, miközben a szaladok és a körmök is megerősödnek, a bőr megvastagodik lábukon. Ennek a mozzanatnak fontos eleme illetve elősegítő tényezője az, hogy a gyermek minél több időt töltsön minél változatosabb talajon, legyen az fű, homok, sima föld, kavicsos patakmeder, stb.
Emellett az is fontos, hogy a gyermek lábára egészséges cipő kerüljön. Ez a mondat ezért kicsit paradox, mert mint tudjuk a mezítlábas járásnál nincs is egészségesebb, de civilizált társadalomban élünk, néha muszáj a gyerekre szandált, cipőt vagy csizmát adnunk. Egy jó cipő támogatja, védi, erősíti a gyermek lábát, és izomzatát. Egy jó gyermekcipő a következő jellemzőkkel bír:
1. eléggé magas szára van ahhoz, hogy tartsa a gyermek bokáját, de ne korlátozza azt mozgásában.
2. az úgynevezett sarokkérge, ami az előbb említett szár és a cipőtalp sarki része közé esik és a legtöbb jó minőségű cipőn valamilyen hasított bőrből készül, eléggé erős ahhoz, hogy stabilizálja a sarokcsontot (calcaneus) mind állásban mind mozgásban.
3. talpa rugalmas, de nem annyira mint egy Nike Free cipőé, viszont elősegíti a talp normális gördülését, és megakadályozza az előnytelen csavarodásokat.
4. elülső talprésze diszkréten (10-15 fok) befelé fordul ezáltal is elősegítve az úgynevezett szuppinációt (az a mozgás ami a következő eseménysorozatból jön létre: sarok-külső lábél-előláb).
5. elülső része lekerekített, ezáltal az ujjaknak megfelelő mozgásteret biztosít.
Elgondolkodtató, hogy ha a gyermekek közel 100%-a egészséges lábban születik, akkor mégis miért van az, hogy a felnőttek közül már csak 60%-nál igaz ugyanez.
Hamarosan egy kicsit közelebbről is megvizsgáljuk az egészséges gyermekcipők egyik legújabb képviselőjét.
Utolsó kommentek