Az Enquist a két hazai gördülőcipő gyártó közül az egyik. Ez a márka több év kitartó fejlesztésnek köszönhetően jöhetett létre, de ne gondoljuk azt, hogy ez az evolúció befejeződött. A magyar vállalat központjában folyamatosan zajlik az újabb és újabb ötletek illetve forma- és színvilágok tesztelése. Így alakulhatott ki az Enquist a korábban Softy márkanéven ismerté vált kísérleti termékből, mely bár nem volt tökéletes, de nagyon sok hasznos tapasztalatot adott a fejlesztőknek. Az Enquist gyártója kezdetben gyermekeknek kívánt egészséges lábbeliket készíteni, ezért nem kapható ez a cipő még például 45-ös méretben, de megtudtam, hogy dolgoznak ezen is, illetve a későbbiekben lesznek olyan kaptafára épült modellek, melyekkel a szélesebb lábfejjel rendelkezőket célozza meg a gyártó. A Softy idejében nem, de ma már ez a márka teljes egészében Magyarországon készül.
Sem az Enquist-tel sem a Softy-val nem volt semmilyen találkozásom korábban, így nagyon kíváncsi voltam a North Brown-ra, mely egy magasszárú, zárt bőrcipő. Megjelenésében inkább konzervatív (mondhatnánk úgy is, hogy ez a márka a gördülőcipők Doxa-ja), de engem nagyon megfogott. Ennek a modellnek a tesztje majdnem két hónapja zajlik, a kezdeti időkben sajnos nem volt alkalmam annyit sétálni benne, mint azt szerettem volna, ezért számolok be ilyen későn.
Ez a magasszárú modell eléggé kuriózumnak számít a gördülőcipők között, hiszen még a drágább márkák sem büszkélkedhetnek ilyennel, pedig egy csapadékosabb őszi napon, de még télen is jól jön az, ha nem fagy le az ember bokája.
A felsőrész nagyon finom bőrből készült, az anyag kidolgozása nem hagy kívánnivalót maga után. A lábraillesztést felül egy kis tépőzár, középen egy rövid cipőfűző biztosítja. A cipőfűző kialakításával és kinézetével sokáig nem tudtam megbarátkozni (főleg felülnézetből). Ilyenkor mindig azzal nyugtattam magam, hogy oldalról jól néz ki a cipő és az ember meg úgysem a lábát nézi séta közben!
Ahogy azt az Enquist Sandal bemutatásakor is írtam, ezt a márkát a drágább gördülőcipőkre jellemző részletgazdagság jellemzi és ez a North Brown esetében sem marad el. A cipő legszebb része a sarok fölött a tépőzár mögött található rész, ahol a cipő anyaga két vízszintes sáv alakjában kiöblösödik.
Az Enquist egy érdekes márka, hiszen első ránézésre nem biztos, hogy az jut az ember eszébe, hogy ez egy gördülőcipő. Járáskor nem viselkedik úgy, mégis nagyon kényelmes. Mikor már több kilométert tettem meg benne egyhuzamban, érezhető volt, hogy ez a talp valóban a sétára van kitalálva! A talp párnázottsága pont elegendő ahhoz, hogy séta közben a cipőt légiesnek, könnyűnek érezzük, de a klasszikus ívelt talp, ami a gördülőcipők elengedhetetlen része, egyáltalán nem hiányzott.
Az Enquist által kifejlesztett talpszerkezetről még annyit, hogy míg a külső talprész rugalmas, engedi, hogy testsúlyunkat odahelyezzük (ahogy azt az anatómiai helyzet megköveteli), addig a belső (tehát ahol a hosszanti boltozatunk van) egy keményebb anyagból készült, ami a "lúdtalp" és a bokasüllyedés kialakulását hivatott megakadályozni. Akinél nincsenek meg az anatómiai ívek, ahogy arról egy korábbi bejegyzésben már írtam, annak az Enquist talpa eléggé kemény és kényelmetlen lehet elsőre. Ez a gyártó szerint, néhány nap elteltével el fog múlni, hiszen a szervezet fokozatosan hozzáigazodik a megváltozott helyzethez (azáltal, hogy a belső talpél helyet a külsőt fogja terhelni), és fokozatosan visszaállítja az anatómiai helyzetet. Így az Enquist egy valódi terápiás lábbeli, melynek hatásosságát a gyártó weboldalán megtalálható vizsgálati eredmények tükrözik. A talp még egy érdekessége, hogy a széli részeken önmagára visszahajlik, mintegy védve magát a külső behatásoktól.
Egy esetben nem találtam előnyösnek ezt az egészséges talpat, méghozzá tartós állás közben. Több alkalommal éreztem keménynek a cipő sarkát miközben egy helyben álltam, és ilyenkor hiányzott a hintatalpú szandálom.
Összeségében ez a cipő vagyis inkább ez a talpszerkezet az egyik legjobb választás hosszabb sétákra; ilyenkor valóban ki tudjuk használni az alacsony, könnyű, de megfelelően párnázott és formázott talpat. Én állás közben helyenként túl keménynek éreztem a talpat, valószínű, hogy nekem sincs anatómiai lábam. Ez a modell sem olcsó, listaára 39,000 forint, bár a cikk írásakor épp kedvezményesen megvásárolható. Hogy meddig marad ez így, azt majd a gyártó remélem, megírja nekünk a kommentek között.
Utolsó kommentek