Jogerőssé vált az az ítélet, mely szerint a Reebok megtévesztette a vásárlókat azzal, hogy azt állította az EasyTone elnevezésű, instabil talpszerkezetű lábbeli a lapos talpú cipőkhöz képest jobban megdolgoztatja a test bizonyos izmait.
25 millió dolláros büntetést kapott a cég, mert azt állította, hogy egyes cipői a hagyományos lábbeliknél jobban erősítik a láb- és farizmokat.
Huszonötmillió dollár kártérítésre kötelezte a Reebok sportszergyártót az Egyesült Államok fogyasztóvédelmi hatósága, mert megalapozatlan állításokkal reklámozta egyes cipőit.A Federal Trade Commission szerdai közlése szerint a Reebok megtévesztő módon azt állította reklámjában, hogy az EasyTone és a RunTone cipők "a hagyományos lábbelikhez képest jobban erősítik a legfontosabb láb- és farizmokat".
A fogyasztóvédők közleménye szerint a Reebok 2009 elején kezdte el a cipők reklámozását, és statisztikai adatokkal támasztotta alá az izomzaterősítő cipők előnyeit. Az EasyTone-ról például azt állította, hogy sima gyaloglás közben a farizom 28 százalékkal, a térdinak és a vádli 11 százalékkal aktívabb.
A Reebok által fizetendő összeget a vevők kártérítésére fordítják
(forrás:www.hir24.hu)
A Reebok EasyTone nem gördülőcipő, de az úgynevezett instabil talpú cipők családjába tartozik. Ez az elnevezés a gördülőcipők hódítása után jelent meg, attól egy tágabb fogalom, és nagyon sok márka terméke beleilleszthető, így a FitFlop, az EasyTone, a Shape-Ups, Crocs Tone, és még sok más.
A gyártók az MBT-t nem, de annak marketing anyagát kezdték el utánozni. Sorra jelentek meg az olyan állítások, hogy: "olyan benne járni, mint a puha homokban" vagy "jobban megdolgoztatja a láb izmait", stb. Az eredeti, magasabb MBT talpszerkezet ezen hatásait tudományos vizsgálatok támasztják alá, de a többi gyártó már nem költött arra, hogy bevizsgáltassa saját termékét.
Egy kicsit olyan ez, mint a gyógyszeriparban a márkás és a generikus gyógyszerek kapcsolata. Egy kissé lerövidítve, az eredeti molekulát szigorú kísérleteknek vetik alá, a generikumokról elég azt bebizonyítani, hogy a biológiai hatásuk az eredetivel megegyezik.
A Reebok persze említést tesz saját vizsgálatairól, de abban alig 20-30 ember szerepelt, és néhány hét után vissza is vonták a tanulmányt, persze annak "eredményei" továbbra is szerepeltek a reklámanyagokban.
Ezen a ponton hibáztak óriásit, hiszen teljesen alaptalanul állították azt, hogy az EasyTone talpszerkezet megdolgoztatja a láb bizonyos izmait. Ennek a pernek az alapját egyébként egy hölgy diplomamunkája képezi, melyben a Skechers, az MBT és a Reebok Easytone hatásainak különbségeit vizsgálja a New Balance (mint kontroll cipő) ellen. A disszertáció ingyenesen hozzáférhető a University of Wisconsin honlapjáról.
A vizsgálat végén sem a tesztcipők között, sem az egyes tesztcipők és a kontroll New Balance cipő között nem találtak semmilyen szignifikáns különbséget a mért paraméterekben, tehát mind a négy cipő közel azonos helyen végzett. Tehát a gördülőcipőben történő sétálás a jelen vizsgálat szerint nem dolgoztatja meg jobban az embert, mint egy sima talpú cipő. Ugyanakkor, a korábban itt bemutatott cikkek eredményeit, vagyis, hogy az izületi fájdalmat bizonyos betegcsoportoknál csökkenti az MBT, ők sem kérdőjelezik meg.
Milyen kihatása lehet ennek a gördülőcipős piacra? Egyrészt a Reebok fizet. Sokat. A marketing anyagukat gyökeresen meg kell változtatniuk, és valószínű, hogy a termék árából is jelentősen faragniuk kell, hiszen az így nem több, mint egy átlagos, lapos talpú tornacipő igényes csomagolásban.
Mint ismeretes a Skechers ellen is folyik egy hasonló per, ami később indult, mint a Reebok per, de annak fényében, nagyon valószínű, hogy az is gyorsan, és hasonló eredménnyel fog zárulni.
Az olyan gyártóknak, mint a Reebok, akik alaptalan állításokkal próbálták borsos áron eladni termékeiket, hasonlóan kell majd cselekedniük. Sajnálatos dolog, de az eredeti MBT-n, a Biodyn, és az Enquist termékein kívül a többi gyártó közül egynek sincs tudományosan leközölt, publikált eredménye, mellyel alá tudná támasztani állításait. Én legalábbis csak ezekről tudok. Ha tévednék, és valakit kihagytam volna a sorból, akkor várom a bizonyítékokat emailben!
Utolsó kommentek