Egy gördülő talpú cipő megvásárlása nem kis befektetés. Mindenki szeretné a legjobb döntést meghozni és a lehető leghosszabb ideig élvezni új lábbelijét, de a sok márka közül melyik válassza? Ez a blog nagyjából ebben próbál segíteni a laikus vásárlóknak. Bár próbálok márkafüggetlen maradni, aki elég bejegyzésemet olvasta, annak kitűnhet elfogultságom egy-egy márka felé, ennek ellenére nem szeretnék senkit sem az egyik vagy a másik márka irányába terelni.
Ehelyett néhány olyan tippet szeretnék veletek megosztani, ami az első gördülő talpú cipőnk megvásárlása előtt megfontolandó:
1. Vásárlás előtt barangoljunk egy kicsit az Interneten! Nézzük meg a gyártók weboldalait, és olvassuk ezeket kritikus szemmel! Melyik márka az, amelyiknek tetszetős, könnyedén áttekinthető weboldala van? Melyik márka ígér fűt-fát és melyik az, amelyik saját weboldalán független kutatási eredményekkel támasztja alá állításait? Melyik márkának van egyáltalán weboldala? A fórumokkal vigyázzunk, mert aki csalódott az nagyobb valószínűséggel fogja "megosztani" másokkal is bánatát, mint az, aki boldogan viseli új lábbelijét. Mi magyarok már csak ilyenek vagyunk:) Ami ezen a blogon megjelenik az vagy az én szubjektív véleményem, vagy mások által beküldött információ. Magamnak egy kicsit aláásva mondom azt, hogy még az itt megjelenteket se vegyük készpénznek!
2. Ne induljunk el gördülőcipőt vásárolni! Ez furcsán hangozhat, de igaz. Első alkalommal ne vigyünk magunkkal pénzt, bankkártyát, azaz csak nézelődni megjünk! Szánjunk rá egy délutánt, és próbáljuk meg felkeresni legalább két-három márka boltjait. Térjünk be egy MBT Pontba, keressünk egy RYN szaküzletet, nézzünk utána, hol kapható RollSTEP, Joya, Enquist, Avic, és kínai gördülőcipő (!). Igen, az alaposság kedvéért én a kínaival kezdeném. Már csak azért is, hogy az eladókat egy kicsit próbára tegyük. Ehhez kapcsolódik a következő pont.
Hagyjuk, hogy egy kicsit udvaroljanak nekünk! Elvégre ez az ő dolguk, mi a kenyérrevalót visszük nekik.
3. Kérdezzünk, kérdezzünk, kérdezzünk! Aki fizetése jelentős hányadát készül elkölteni egy terápiás cipőre, az megérdemli, hogy kérdéseire kimerítően válaszoljanak az eladók. Ha már az eladóban meginog a bizalmunk, vagy úgy érezzük, hogy ők sem biztosak a dolgukba, akkor onnan inkább sétáljunk is ki! Egy jó eladó a vevőt meghallgatja, kérdez, tanácsol, de sohasem erőltet rá semmit a potenciális vevőre. Hagyjuk, hogy egy kicsit udvaroljanak nekünk! Elvégre ez az ő dolguk, mi a kenyérrevalót visszük nekik. Nem az a jó eladó, aki megkérdezi, hogy miben segíthet, hanem aki időt hagy, hogy körbenézz, levedd a cipőt a polcról, és ezt követően felajánlja a próba lehetőségét.
4. A kiszemelt cipőt teszteljük le helyben! Ehhez természetesen egy olyan boltot kell választani, ahol megfelelő kifutó áll a rendelkezésünkre. A minap láttam egy Tesco üzletsoron egy kis drogériát, ahol árultak egy bizonyos gördülőcipő márkát. Az üzlet alapterülete 6 négyzetméter, ebből hozzávetőleg 1 áll a vásárlók rendelkezésére. Ez elég egy sima papucs tesztelésére, de egy gördülőcipő előnyei vagy hátrányai toporgás közben nem fognak kijönni! Tehát ez a négyes pont úgy is szólhatna, hogy sétáljunk, sétáljunk, sétáljunk! Ne féljünk! Ha csúnyán néz ránk az eladó, vagy ezt nem engedi, ismét csak sétáljunk ki az üzletből! Elvégre, ha egy 15 perces próbasétától bármi baja is lesz a cipőnek, akkor az a cipő eleve nem ért egy fabatkát sem.
5. Egy-egy márkából próbáljunk fel egy zárt cipőt és egy nyitottat is, mégha nem is vagyunk biztosak abban, hogy melyiket szeretnénk majd megvenni. Ha lehetőség nyílik rá, egy azon boltban próbáljunk fel több márka termékeit is. Ha ez nem lehetséges, egy-egy próba után írjuk le gondolatainkat a próbált cipővel kapcsolatban. Például: "igényes kialakítás, de szűk felsőrész."
6. Kérdezzünk rá a garanciára, illetve arra, hogy milyen hibákra vállal a gyártó garanciát. Azt is kérdezzük meg, hogy amennyiben javítani, cserélni kell majd lábbelinket, mennyi várakozási idővel kell majd szembenéznünk? Egy olyan boltban, ahol több márka kapható, valószínű, hogy őszintébb választ fogunk kapni egy-egy márkáról, mint egy olyanban, ahol az eladó csak egy adott márka eladásában érdekelt.
7. Csak akkor vegyünk gördülőcipőt, ha azt belátható időn keresztül hordani is fogjuk! Ez főleg ősszel és télen lehet érdekes, amikor nem biztos, hogy kintre a legjobb választás egy instabil szerkezetű cipőt. Persze, ha munkába szánjuk az adott terméket, az más. Mivel egy 10,000 forintos és egy 50,000 forintos cipőre is ugyanaz a jogszabály vonatkozik, csak akkor ugorjunk bele egy drágább cipő megvételébe, ha azt a garanciális időtartam alatt használni is fogjuk, hiszen, ha ez idő alatt kijön a hibája, akkor nyugodtak lehetünk. Ellenben, ha télire eltesszük, és csak tavasszal kezdjük el hordani, akkor izgulhatunk a garanciaidő miatt!
8. Csak ezt követően induljunk el vásárolni! Amennyiben a fentiek alapján az összes kérdésünkre választ kaptunk, és a lehető legtöbb márka termékét felpróbáltuk, mostmár nyugodt szívvel elindulhatunk vásárolni.
Utolsó kommentek