(Kép forrása: fujirestaurant.hu)
A gördülőcipőktől független projekt kapcsán írtam egy rövid beszámolót az algákról, amit most szeretnék megosztani rendszeres olvasóimmal.
Az alga szó kapcsán talán sokaknak egy zöld, nyúlós, kellemetlen illatú mocsári növény jut eszében, és biztosan csak kevesen asszociálnak úgy rá, mint potenciális táplálékforrás illetve táplálék kiegészítő. A történelmi feljegyzések szerint nagyon régóta fogyasztunk algákat ilyen-olyan formában. Az afrikai Csád-tó környékén élők a tavon úszó algákat gyűjtögették és fogyasztották hasonló módon, mint mi a spenótot. Modernebb időkben az algafogyasztás leginkább a szusiban testesül meg, illetve a nyers ételektől ódzkodók számára különféle tabletták formájában is elérhető a növény.
Korábban főleg a Chlorella fajok voltak népszerűek, de egyre inkább az ún. Spirulina fajok hódítanak, mert könnyebben emészthetőek és magasabb a fehérje tartalmuk. Ez utóbbi gondolatmenet kapcsán érdemes megemlíteni, hogy míg a búza fehérjetartalma a szárazanyag 8-12%-a, addig az algák fehérjetartalma 40-71% körül alakul. Az alga fajok érdekes, és hasznos tulajdonsága, hogy nagy mennyiségű szervetlen anyagot, azaz például fémeket tudnak megkötni, és ezáltal az adott közeget, mely lehet akár az emberi test is, megtisztítani. Ezzel kapcsolatban létezik egy tévhit, mely szerint épp emiatt nem érdemes alga készítményeket enni, de az is ismert, hogy az étkezési célra szánt fajokat nem ilyen közegben tenyésztik.
Az algák nagyobb mennyiségben tartalmaznak karotin típusú vegyületeket, mely az A-vitamin előanyaga, antioxidáns E-vitamint, illetve kedvezően hatnak a zsír- és az amionosav anyagcserére is, továbbá hozzájárulhatnak a szem egészségének megőrzésében is. Daganatellenes hatásukról szóló érvelések megállják a helyüket, hiszen az algák képesek arra, hogy stimulálják a védekezésben részt vevő sejtek szaporodását, és aktiválódását is, illetve nem elhanyagolható antioxidáns hatásuk sem. Egyes kutatások antivirális azaz vírus ellenes hatásról is beszámolnak.
Természetesen az alga sem csodagyógyszer, és lehetnek mellékhatásai. Mint idegen anyag, a vele első alkalommal találkozódban allergiás tüneteket válthat ki, ezért első alkalommal mindig csak kis mennyiségben fogyasszuk, legyen az bármilyen formában előállított alga. A karotinoidok, bár kedvező hatású molekulák, sárgásan elszínezhetik a bőrt, és egyes kutatások szerint dohányzóknak kerülniük kell a túlzott bevitelt.
Mint minden népszerű, magas vásárlói potenciállal rendelkező termék esetében itt is számolni kell a hamisítványokkal, melyek kétes forrásból származnak, és akár egészségkárosító hatásuk is lehet. A természetből begyűjtött alga fajoknál magas nehézfémtartalmú, illetve az idegrendszerre potenciálisan káros hatásokkal rendelkező molekulák is előfordulhatnak. Köszvényesek inkább kerüljék az algák fogyasztását, mert a magas aminosavtartalom magasabb húgysavszintekhez vezethet. Kiemelt terület a gyógyszerkölcsönhatás bármilyenféle táplálékkiegészítő fogyasztásakor. Az algák is kölcsönhatásba léphetnek az általunk szedett készítményekkel, így minden esetben tájékoztatni kell a kezelő orvosunkat.
forrás: http://www.mdosz.hu/pdf/taplalkozasi_akademia_2010_08_mikroalgak.pdf
Utolsó kommentek