A számítógépes rétegvizsgálatot vagy CT-vizsgálatot ma már nem csak az orvostudomány hasznosítja. A készüléket különféle anyagvizsgálati eljárások során is alkalmazhatjuk egy adott tárgy szerkezetének vizsgálatához. Az adatgyűjtés során nyert információkat felhasználva, a tér tetszőleges síkja mentén készíthetünk képsorokat, vagyis "szeletelhetjük" az adott tárgyat például annak hossztengelye vagy egy tetszőleges ferde sík mentén. További számítógépes eljárások segítségével az adathalmazból háromdimenziós térfogatokat képezhetünk, melyeket térben akár el is forgathatunk a szemléletesebb megjelenítés kedvéért. A képeken egy-egy struktúra denzitását (sűrűségét) is megmérhetjük, mely alapján következtethetünk annak szerkezetére is (forrás: ct.lap.hu). Sajnos CT-készülékben lehetetlen álló embert végezni, így például soha nem készülhet CT-vizsgálat egy olyan páciensről, aki éppen gördülő talpas cipőjében áll.
A következő képeken egy Ryn márkájú gördülőcipőt láthatunk felül- és oldalnézetben. A felül nézeti kép közel a cipő talpához, az oldalfelvétel közel a cipő képzeletbeli hosszirányú felezője mentén készült. A képek egy-egy 0,625 mm vastagságú "szeletnek" felelnek meg.
Tudomásom szerint ezek az első olyan képek, melyek gördülőcipő CT-vizsgálata során készültek, így méltán nevezhetjük világpremiernek ezt az alkalmat.
Aki ennek a radiológiai modalitásnak a működésére kíváncsi, ajánlom figyelmébe dr. Bágyi Péter főorvos Úr betegtájékoztatóját.
Utolsó kommentek