A porckopás korunk népbetegsége. Erről bővebben a porckopas.lap.hu oldalon tájékozódhatnak az olvasók. Én most egy teljesen más szemszögből közelítem meg ezt a témát. Ha valakinek ez egy kicsit túl tudományos lesz, attól előre is elnézést kérek, de úgy gondolom, hogy fontos egy magasabb szintre emelnem a gördülőcipők világában végzett kutatómunkám, és meg kell vizsgálnom, hogy milyen publikációk születtek ebben a témában.
Egy érdekes tudományos folyóirat cikkre bukkantam, melyben kanadai kutatók a régebbi, vastagabb talpszerkezetű MBT cipők hatásait vizsgálták porckopásos betegeken. A cikk címe: "Unstable shoe construction and reduction of pain in osteoarthritis patients" és a Medicine and Science in Sports and Exercise című folyóiratban jelent meg 2006-ban. A cikk URL-e a következő: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17019290. Itt csak az absztraktot tudjuk elolvasni, de ha valakit érdekel a teljes eredeti cikk, emailben szívesen elküldöm.
A vizsgálat céljai a következők voltak:
- Megvizsgálni, hogy az MBT cipők csökkentik-e az osteoarthritises - porckopásban szenvedő - betegeknél a térdizületi fájdalmat, a térdizületi merevséget illetve javítanak-e a beteget fizikai teljesítőképessége.
- Objektív mérőműszeres vizsgálatok segítségével összehasonlítani, hogy egy 12 hetes "terápiás ablakon" belül az MBT cipők illetve egy korszerű, sportcipő - a New Balance 756WB - milyen hatással van a páciensek egyensúlyozó képességére, az izületek mozgástartományára (ROM = range of motion), illetve a boka által kifejthető maximális erőre.
A vizsgálatba 126 alanyt választottak be, 63 férfit illetve 63 nőt. A tesztalanyok beválasztási kritériumai a következők voltak:
- Ismeretlen eredetű, vagy másodlagosan kialakult porckopás az Altman és munkatársai által kidolgozott diagnosztikus kritériumok szerint.
- A radiológiai kritériumok szerint II-IV stádiumú betegek - ez röviden azt jelenti, hogy képalkotó vizsgálatokkal kimutatható a porckopás.
- Térdfájdalom, plusz az elmúlt hat hónapban legalább egy a következők közül: reggeli izületi merevség, mely 30 percnél tovább tart, crepitáció (izületi ropogás), érzékeny csontok, csontos kinövés tapintható melegség nélkül.
- 40-nél magasabb életkor
- Verbális skálán 10-ből legalább 3-as fokú fájdalomérzet sétálás közben.
- Önállóan járóképes a beteg.
A pácienseket véletlenszerűen választották be a kontroll és a "masai" csoportba. Az utóbbi csoport minden tagja egy pár MBT cipőt kapott (a pontos modellt nem említi a cikk), a másik csoport egy New Balance 756WB-t. Az MBT csoport tagjainak MBT oktatók tanították meg a cipők helyes használatát.
A következő vizsgálatok történtek a harmadik, hatodik, kilencedik és a tizenkettedik héten:
- A páciensek minden alkalommal kitöltötték a WOMAC OA kérdőívet, mely egy olyan kérdőív, amit porckopásos betegeknél az izületi fájdalom, az izületi merevség mértékének felmérésére használnak.
- Megvizsgálták a páciensek statikus és dinamikus egyensúlyozó képességét. A statikus egyensúlyozó képesség vizsgálatát mezítláb, fél lábon állva, csukott szemmel kellett végrehajtani minél hosszabb ideig egyhelyben állva. A dinamikus tesztet nyitott szemmel, fél lábon egy egyensúlyozó párnán állva kellett végrehajtani. Ez utóbbi, érthetően, nagy kihívást jelentett a vizsgált csoportoknak.
Eredmények:
- Mint azt a felső ábra is mutatja, az MBT nem csökkentette nagyobb mértékben a porckopásos betegek fájdalmát mint a New Balance a vizsgálat teljes időtartamára nézve (utolsó oszlop).
- Érdekes, hogy a "masai" csoport tagjai az első 6 hétben nagyon mértékű fájdalomcsökkenésről számoltak be, mint a kontroll csoport tagjai.
- A kontroll csoport tagjai a 6-12 hét között számoltak be fájdalomcsökkenésről
- Bár statisztikailag nem szignifikáns különbségről van szó, az MBT cipőt viselők egyensúlyozó képessége javult (hosszabb ideig tudtak egy lábon egyensúlyozni) a 12-dik hét végére, a kontroll csoporthoz képest (következő ábra).
A kutatók megállapították, hogy az enyhe porckopásban szenvedő betegek fájdalmait bár az MBT gyorsabban csökkentette, a két csoport közötti különbség a vizsgálat végére eltűnt, vagyis egy jó sportcipőnek is hasonló hatásai vannak, mégha az lassabban is fejti ki a hatását.
A vizsgálatnak nem volt célja annak kiderítése, hogy a két különböző modell milyen módon okozott hasonló hatást, ennek vizsgálatára további kutatásokra lesz szükség.
Ebben az esetben sem zárhatjuk ki a placebó hatást, mely a különféle mozgásszervi eredetű betegségek esetén nem elhanyagolható.
Az MBT által okozott egyensúlyozó képesség javulást a vizsgálók a láb kissebb izmainak az erősödésével magyarázzák.
Bár a cikk nagyon részletesen leírja, hogy milyen nagy gondossággal választották ki a résztvevőket, azt nem értem, hogy miért ilyen rövid ideig folytatták a vizsgálatot. Érdekes lett volna 6, 12, 18 hónapon át vizsgálni a két cipő hatását, és talán érdemes lett volna az újabb röntgen leleteket is összehasonlítani a régiekkel.
Utolsó kommentek